TP-Link TL-WA1201 Ac1200 Wireless Access Point TL-WA1201
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
TL-WA1201
Condition:
New
Availability:
Available to Order: 3 - 4 weeks leadtime
Description
Antenna
Antenna type
External
Antennas quantity
4
Design
On/off switch
Yes
Placement
Table
Product colour
White
Reset button
Yes
WPS push button
Features
2.4 GHz
5 GHz
6 GHz
No
Ethernet LAN data rates
Maximum data transfer rate
867 Mbit/s
Maximum data transfer rate (2.4 GHz)
300 Mbit/s
Maximum data transfer rate (5 GHz)
867 Mbit/s
MIMO
MIMO type
Multi User MIMO
Networking standards
IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
Quality of Service (QoS) support
Transmitting power (CE)
20 - 23 dBm
Transmitting power (FCC)
30 dBm
Virtual LAN features
Multicast VLAN
VLAN support
Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME)
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)
10 - 90 %
Operating temperature (T-T)
0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)
10 - 90 %
Storage temperature (T-T)
-40 - 70 °C
Package dimensions
Depth (package,cm)
25.5 cm
Gross Weight (Package, kg)
1.16 kg
Height (package,cm)
6.9 cm
Width (package,cm)
40 cm
Packaging content
AC adapter included
Cables included
LAN (RJ-45)
Number of products included
1 pc(s)
PoE adapter included
Quick start guide
Performance
Compatible operating systems
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
Power
Output current
1.5 A
Output voltage
12 V