ADATA Premier Memory Module 4 GB 1 X 4 GB DDR4 AD4U26664G19SGN
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
AD4U26664G19SGN
Condition:
New
Availability:
Available with FREE Delivery (usually delivered within 5-7 working days)
Description
ADATA Premier DDR4 2666 unbuffered-DIMM memory is the latest upgrade solution that supports Intel's newest platforms for faster data transfer and enhanced power efficiency. Utilizing a 288-pin design, operating voltage has been reduced from 1.5V on DDR3 to 1.2V, which not only helps save power by 20%, but also boosts transfer bandwidth speed to 21.3GB/s. Every chip in ADATA memory modules meets strict JEDEC and RoHS standards, ensuring compatibility, stability, and environmentally friendly products.
Specs
Features
Buffered memory type
Unregistered (unbuffered)
CAS latency
Internal memory
A computer's memory which is directly accessible to the CPU.
4 GB
Memory layout (modules x size)
1 x 4 GB
Internal memory type
The type of internal memory such as RAM, GDDR5.
DDR4
Memory clock speed
The frequency at which the memory (e.g. RAM) runs.
2666 MHz
Component for
What this product is used as a part of (component for).
PC/Server
Memory form factor
Design of the memory e.g. 240-pin DIMM, SO-DIMM.
288-pin DIMM
ECC
Features
Memory voltage
The voltage (V) of the memory in the device.
1.2 V
JEDEC standard
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
The minimum and maximum temperatures at which the product can be safely operated.
0 - 85 °C
Technical details
Compliance certificates
RoHS
Logistics data
Harmonized System (HS) code
Other features
Height (imperial)
3.12 cm (1.23")