Epson Archival Matte Paper DIN A3+ 189g/m? 50 Sheets C13S041340
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
C13S041340
Condition:
New
Availability:
Available with FREE Delivery (usually delivered within 5-7 working days)
Description
Specs
Features
Recommended usage
What the product should be used for, and how it should be used (e.g. ambient temperature).
Inkjet printing
Paper size
The size of the paper e.g. A4, A3.
A3+ (330x483 mm)
Finish type
The way that a product is finished e.g. a matt or gloss finish.
Matt
Sheets per pack
The number of sheets of paper etc. in each pack.
50 sheets
Coloured paper
Product colour
The colour e.g. red, blue, green, black, white.
White
Media weight
The weight of the media used with this product.
2 g/m?
Weight & dimensions
Package width
The distance from one side of the packaging to the other.
340 mm
Package depth
The distance from the front to the back of the packaging.
490 mm
Package height
The distance from the top to the bottom of the packaging.
mm
Package weight
Weight of the packaged product.
1.95 kg
Logistics data
Harmonized System (HS) code
Pallet width (UK)
0 cm
Pallet length (UK)
0 cm
Pallet height (UK)
5 cm
Pallet gross width
80 cm
Logistics data
Pallet gross length
Pallet gross height
5 cm
Products per pallet (UK)
250 pc(s)
Products per pallet layer
40 pc(s)
Products per pallet layer (UK)
50 pc(s)
Master (outer) case width
360 mm
Master (outer) case length
510 mm
Master (outer) case height
230 mm
Master (outer) case gross weight
.7 g
Products per master (outer) case
pc(s)
Other features
Products per pallet
0 pc(s)
Country of origin
Country where the device is made. Aka Country of manufacture (COM).
Japan
Compatible products
Other products that can be used with this product.
SureColor SC-T7200D SureColor SC-T7200 SureColor SC-T7200 SureColor SC-T5405 SureColor SC-T5400M 240V SureColor SC-T5400 SureColor SC-T5200PS SureColor SC-T5200D-PS SureColor SC-T5200D SureColor SC-T5200 PS MFP SureColor SC-T5200 MFP HDD SureColor SC-T5200 SureColor SC-T5100N SureColor SC-T5100 SureColor SC-T3405N SureColor SC-T3405 SureColor SC-T3400N SureColor SC-T3400 SureColor SC-T3200N SureColor SC-T3200-PS SureColor SC-T3200 SureColor SC-T3100x 240V SureColor SC-T3100N SureColor SC-T3100 SureColor SC-T3000 SureColor SC-T2100 SureColor SC-P9500 Spectro SureColor SC-P9500 SureColor SC-P9000V SureColor SC-P9000 Violet Spectro SureColor SC-P9000 SureColor SC-P9000 STD Spectro SureColor SC-P9000 STD SureColor SC-P900 SureColor SC-P8000 SureColor SC-P8000 STD Spectro SureColor SC-P8000 STD SureColor SC-P800 Roll Unit Promo SureColor SC-P800 SureColor SC-P7500 Spectro SureColor SC-P7500 SureColor SC-P7000V SureColor SC-P7000 Violet Spectro SureColor SC-P7000 Series SureColor SC-P7000 STD Spectro SureColor SC-P7000 STD SureColor SC-P700 SureColor SC-P6000 SureColor SC-P6000 STD Spectro SureColor SC-P6000 STD SureColor SC-P600 SureColor SC-P5000 Violet Spectro 240v SureColor SC-P5000 Violet Spectro SureColor SC-P5000 Violet 240V SureColor SC-P5000 Violet SureColor SC-P5000 STD Spectro 240v SureColor SC-P5000 STD Spectro SureColor SC-P5000 STD 240V SureColor SC-P5000 STD SureColor SC-P400 SureColor SC-P20000 SureColor SC-P10000 Epson SureColor SC-T7000 Epson SureColor SC-T5000 Epson SureColor SC-T3000 Epson Stylus Pro 9900 Spectro Proofer UV Epson Stylus Pro 9900 Spectro Proofer Epson Stylus Pro 9900 Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer Epson Stylus Pro 9890 Epson Stylus Pro 9880 Epson Stylus Pro 9700 Epson Stylus Pro 7900 Spectro Proofer UV Epson Stylus Pro 7900 Spectro Proofer Epson Stylus Pro 7900 Epson Stylus Pro 7890 SpectroProofer Epson Stylus Pro 7890 Epson Stylus Pro 7880 Epson Stylus Pro 7700 Epson Stylus Pro 4900 SpectroProofer Epson Stylus Pro 4900 Spectro Proofer Designer Edition Epson Stylus Pro 4900 Spectro M1 Epson Stylus Pro 4900 Designer Edition Epson Stylus Pro 4900 Epson Stylus Pro 4880 Epson Stylus Pro 4800 Epson Stylus Pro 4450 Epson Stylus Pro 3880 Epson Stylus Pro 3800 Epson Stylus Pro 11880 Epson Stylus Photo R3000 Epson Stylus Photo R2880 + X-Rite i1 Display Epson Stylus Photo R2880 Epson Stylus Photo R2400 Epson Stylus Photo R2000 Epson Stylus Photo R1900 Epson Stylus Photo R1800 Epson Stylus Photo 2100 Epson Stylus Photo 1500W Epson Stylus Photo 1400 Epson Stylus Photo 1290S