G.Skill F4-2666C19D-64GVK 19D-64Gvk Memory Module 64 Gb F4-2666C19D-64GVK
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
F4-2666C19D-64GVK
Condition:
New
Availability:
Available to Order: 3 - 4 weeks leadtime
Description
Feel the Rush of Ripjaws V
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
Color It Up
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Up to 128GB Ultra High Capacity
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Features
Backlight
No
Buffered memory type
Unregistered (unbuffered)
CAS latency
19
Component for
PC/Server
ECC
No
Intel Extreme Memory Profile (XMP)
Yes
Intel Extreme Memory Profile (XMP) version
Internal memory
64 GB
Internal memory type
DDR4
Memory channels
Dual-channel
Memory clock speed
2666 MHz