Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 Intel Copilot+ PC Intel Core Ultra 5 226V Laptop 35.6 21QG0078UK
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
21QG0078UK
Condition:
New
Availability:
Available with FREE Delivery (usually delivered within 5-7 working days)
Description
AC adapter frequency : 50/60 Hz
AC adapter included : Yes
AC adapter input voltage : 100 - 240 V
AC adapter power : 65 W
AI software frameworks supported by NPU : DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN
Antenna type : 2x2
Anti-glare screen : Yes
Audio chip : Realtek ALC3287
Audio system : Dolby Audio
Battery capacity : 57 Wh
Battery technology : Lithium-Ion (Li-Ion)
Bluetooth : Yes
Bluetooth version : 5.4
Built-in microphone : Yes
Cable lock slot : Yes
Cable lock slot type : Kensington
Card reader integrated : No
Certification : ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS
Colour gamut : 45%
Combo headphone/mic port : Yes
Contrast ratio (typical) : 1000:1
Copilot key : Yes
Copilot+ PC : Yes
Depth : 223.7 mm
Discrete graphics card : No
Discrete graphics card model : Not available
Display brightness : 400 cd/m-
Display diagonal : 35.6 cm (14")
Display resolution : 1920 x 1200 pixels
Ethernet LAN : Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports : 1
Ethernet LAN data rates : 100,1000 Mbit/s
Fast charging : Yes
Fingerprint reader : Yes
Form factor : Clamshell
Front camera : Yes
Front camera resolution (numeric) : 5 MP
GPU performance up to : 53 TOPs
HD type : WUXGA
HDMI ports quantity : 1
HDMI version : 2.1
Height (front) : 1.09 cm
Height (rear) : 1.61 cm
Housing material : Carbon fibre, Polycarbonate (PC)
Infrared (IR) camera : Yes
Intel- Thunderbolt 4 : Yes
Internal memory : 16 GB
Internal memory type : LPDDR5x-SDRAM
Keyboard backlit : Yes
Keyboard language : UK English
LED backlight : Yes
Low Power Efficient-core Base Frequency : 2100 MHz
Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency : 3.5 GHz
Low Power Efficient-cores : 4
M:2 SSD size : 2280 (22 x 80 mm)
Manufacturer : Lenovo
Manufacturer Part Code : 21QG0078UK
Maximum internal memory : 16 GB
Maximum refresh rate : 60 Hz
Maximum shipping altitude : 3048 m
Maximum turbo power : 37 W
Memory channels : Dual-channel
Memory clock speed : 8533 MHz
Memory form factor : On-board
Microsoft Copilot : Yes
Mobile network connection : No
Model : 576
Motherboard chipset : Intel SoC
Native aspect ratio : 16:10
Near Field Communication (NFC) : No
Neural processor unit (NPU) : Intel AI Boost
NPU performance up to : 40 TOPs
Number of built-in speakers : 2
Number of microphones : 2
Number of SSDs installed : 1
Numeric keypad : No
NVMe : Yes
On-board GPU manufacturer : Intel
On-board graphics card : Yes
On-board graphics card family : Intel Arc Graphics
On-board graphics card model : Intel Arc Graphics 130V
Operating relative humidity (H-H) : 8 - 95%
Operating system installed : Windows 11 Pro
Operating system language : ENG-UK, US English
Operating temperature (T-T) : 5 - 35 -C
Optical drive type : No
Panel type : IPS
Password protection : Yes
Password protection type : BIOS, Power on, SSD, Supervisor
Performance cores : 4
Performance-core base frequency : 2.1 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency : 4.5 GHz
Pointing device : ThinkPad UltraNav
Privacy camera : Yes
Privacy type : Privacy shutter
Processor base power : 17 W
Processor boost frequency : 4.5 GHz
Processor cache : 8 MB
Processor cache type : Smart Cache
Processor cores : 8
Processor family : Intel Core Ultra 5
Processor generation : Intel Core Ultra (Series 2)
Processor manufacturer : Intel
Processor model : 226V
Processor threads : 8
Product colour : Black
Product family : ThinkPad
Product name : ThinkPad T14 Gen 6 (Intel) Copilot+ PC
Product type : Laptop
RGB colour space : NTSC
Smart card reader : Yes
Sparsity support : Yes
Speaker power : 2 W
SSD capacity : 512 GB
SSD form factor : M.2
SSD interface : PCI Express 4.0
Storage media : SSD
Storage relative humidity (H-H) : 5 - 95%
Storage temperature (T-T) : 5 - 43 -C
Thunderbolt 4 ports quantity : 2
Top Wi-Fi standard : Wi-Fi 7 (802.11be)
Total processor performance up to : 97 TOPs
Total SSDs capacity : 512 GB
Total storage capacity : 512 GB
Touchscreen : No
Trusted Platform Module (TPM) : Yes
Trusted Platform Module (TPM) version : 2.0
USB 3:2 Gen 1 (3:1 Gen 1) Type-A ports quantity : 2
USB Power Delivery (USB PD) : Yes
USB Sleep-and-Charge : Yes
USB Sleep-and-Charge ports : 1
USB Type-C charging port : Yes
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode : Yes
Weight : 1.38 kg
Width : 315.9 mm