Pixl PX27B221S 27 " 144Hz Full Hd Ips Widescreen Monitor With Speakers 1920X1080 PX27B221S
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
PX27B221S
Condition:
New
Availability:
Available with FREE Delivery (usually delivered within 5-7 working days)
Description
Upgrade your workspace with this sleek 27-inch monitor designed for exceptional clarity, colour accuracy, and comfort. The 144Hz refresh rate delivers remarkably smooth motion, making everyday tasks, online gaming, videos, and creative work feel more fluid and responsive.
Low Blue Light technology helps reduce eye strain, allowing you to work or watch comfortably for longer periods. Combining performance, precision, and comfort, this 27" monitor is the perfect choice for both home and office environments.
Model
PX27B221S
Screen Size
27"
Panel Type
IPS panel
Viewing angle8°(H)/178°(V)
Dot pitch
0.3114 mm
Display color.7M
Resolution20x1080
Aspect Ratio:9
Response Time
1ms
Refresh Rate4Hz
Colour Support.7 million
Contrast Ratio00:1
Brightness
250cd/m
Backlight
E-LED
Stand
Tiltable
VESA
75 x 75 mm
Ports & Connectors
1xHDMI 2.0
1xDisplay Port 1.4
Audio
Power
Power Adapter
AC 100-240V
50/60Hz 4A
Stand-by 0.5W
Environmental Info
Temperature 0°
40°(32°F4°F)
Humidity 10%
85%
Colours
Black
Dimensions (H x W x D)
Dimension(WxHxD) 614.1*363*45.1mm(without stand)
Package(WxHxD) 694*458*114mm