Startech 1U Vented Server Rack Cabinet Shelf Fixed 12" Deep Cantilever Rackmount SHELF-1U-12-FIXED-V
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
SHELF-1U-12-FIXED-V
Condition:
New
Availability:
Available with FREE Delivery (usually delivered within 5-7 working days)
Description
StarTech 1U Vented Server Rack Cabinet Shelf - Fixed 12" Deep Cantilever Rackmount Tray for 19" Data/AV/Network Enclosure w/Cage Nuts - 1U 19in vented server rack cabinet shelf/rackmount cantilever tray 12in deep - Universal fit in existing EIA/ECA-310 data/network racks - w/mounting hardware - Easy to install - Durable SPCC commercial cold-rolled steel 55lb weight cap. The SHELF-1U-12-FIXED-V lets you add 1U 12 inches (30.5 cm) deep shelf to any EIA-310 compliant 19-inch rack or cabinet. The shelf is vented to improve airflow and help lower temperatures in your rack. Quality construction The fixed-rack shelf can hold up to 55 lbs (25 kg) of equipment and is constructed using 2.0 mm SPCC commercial-grade cold-rolled steel for long-term durability and sturdiness. Accommodate your accessories or non-mountable devices for ease of access or connectivity to your equipment. Maximize ventilation The vented shelf plate improves the airflow helping to dissipate heat away from your equipment for extended and cooler operation. Hardware included Conveniently includes M6 square cage nuts and M6 screws to set it up in no time. The SHELF-1U-12-FIXED-V is backed by a StarTech lifetime warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer More from the Manufacturer
Technical Information
Application/UsageServer
Wireless Access Point
Modem
Networking
Router
FeaturesVented
General Information
Product TypeRack Shelf
Manufacturer Part NumberSHELF-1U-12-FIXED-V
startech/uk
ManufacturerStarTech
Product NameUniversal Rack Shelf
Product LineUniversal
Brand NameStarTech
Physical Characteristics
Weight (Approximate)2.22 kg
Form FactorRack-mountable
Length304.8 mm
Rack Width482.60 mm
Rack Height1U
Height43.2 mm
Width482.6 mm