StarTech.com BRACKET25X2 DUAL 2.5 HDD MOUNT BRACKET BRACKET25X2
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
BRACKET25X2
Condition:
New
Availability:
Available to Order: 3 - 4 weeks leadtime
Description
Mount two 2.5in SATA SSDs/HDDs into a single 3.5in drive bay
The BRACKET25X2 Dual hard drive mounting bracket kit lets you install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) into a single 3.5in mounting bay -- enabling you to significantly increase the performance of your desktop by adding the speed of a 2.5in SSD.
Maximize the internal mounting space of your computer, by installing two 2.5in hard drives in the same 3.5in bay. The bracket can be used with SATA hard drives and solid states
For a hassle-free installation, the hard drive mounting kit includes all required data and power cabling for both SATA drives. Plus, the bracket can support IDE drives when using our 2.5in to 3.5in IDE Hard Drive cable adapter (IDE4044).
The StarTech Advantage
- Maximize internal mounting space, by installing two 2.5in drives into a single 3.5in mounting bay
- Improve the performance speed of your desktop computer by adding 2.5in solid state drives into a 3.5in mounting bay
- Guaranteed reliability with solid aluminum construction and lifetime StarTech warranty
Features
Certification
REACH, CE, TAA
HDD size
2.5 "
Material
Steel
Number of HDDs supported
2
Product colour
Stainless steel
Size (imperial)
3.5 "
Type
Carrier panel
Logistics data
Harmonized System (HS) code
Package dimensions
Depth (package,cm)
16.5 cm
Gross Weight (Package, kg)
0.19 kg
Height (package,cm)
3.8 cm
Width (package,cm)
14 cm
Packaging content
Cables included
SATA
Number of lock keys included
13 pc(s)
Quick start guide
Yes
Screws included
Yes
Packaging data
Package dimensions (WxDxH)
140 x 165 x 38 mm