G.Skill F4-2666C19D-64GNT 64Gnt Memory Module 64 Gb 2 X F4-2666C19D-64GNT
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
F4-2666C19D-64GNT
Condition:
New
Availability:
Available to Order: 3 - 4 weeks leadtime
Description
High Performance DDR4 Memory
Ultra Compatibility with the latest DDR4 Systems!
Faster Transfer Speed
Starting from 2133MHz as standard frequency, DDR4 memory delivers much higher bandwidth than previous DDR memory. You can enjoy a faster computing experience for gaming, video & image editing, rendering, and other professional applications.
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Features
Backlight
No
Buffered memory type
Unregistered (unbuffered)
CAS latency
19
Component for
PC/Server
ECC
No
Internal memory
64 GB
Internal memory type
DDR4
Memory channels
Dual-channel
Memory clock speed
2666 MHz